SLS (Selective Laser Sintering) ve SLM (Selective Laser Melting) teknolojilerinde dünya lideri firmalardan birisi olan Çinli Farsoon Teknoloji firması ve Artı Boyut Ar-Ge güçlerini birleştiriyor.

Farsoon Teknoloji, lazerli katmanlı imalat teknolojisi konusunda dünya lideri olan firmalardan birisidir. Avrupa’da pek çok SLS ve SLM teknolojisi üreticisine altyapı teknolojileri sağlayan Farsoon Teknoloji, ArtıBoyut ile işbirliği sayesinde Avrupa pazarına farklı bir giriş yapmayı hedeflemektedir.

72 litrelik, orta büyüklükte baskı hacmine sahip SLS polimer teknolojilerini ArtıBoyut ile birlikte geliştirip üretimini de Türkiye’de ArtıBoyut ortaklığı ile yapmayı planlamaktadır. Türkiye’de kurulacak ortak tesiste, geliştirilecek ortak modellerin seri üretiminin de yapılması planlanmaktadır.

Polimer kategorisinde başlayacak olan bu işbirliğinin daha sonra metal sinterleme teknolojisinde de devam etmesi beklenmektedir. Türkiye’de üretilen modellerin Avrupa pazarına Artıboyut (PlusDimension) etiketi ile ihracatı planlanmaktadır.

SLS teknolojisinin yerlileştirilmesi, Türkiye için hem ekonomik hemde stratejik öneme sahiptir. Lazer katmanlı imalat yöntemlerinin yüksek maliyeti ve bu cihazlara fazlası ile ihtiyaç duyulması, ithal ikamesi hassasiyetinde dikkat çekmektedir. Ayrıca, bu yüksek teknolojinin Savunma Sanayi gibi stratejik alanlarda kullanılıyor olması,bu cihazların Avrupa firmalarından ithalatında zorluklara sebep olmaktadır. Bu kapsamda yapılacak olan yatırımın, Türkiye açısından önemi büyüktür.

Ar-Ge çalışmalarının Nisan 2019’da resmiyete dökülerek başlaması planlanmaktadır.