3D Yazıcı Bilgi Bankası

Bu makalede, bugün piyasada bulunan saf polimerlere odaklanacağız: PLA, ABS, PETG, Naylon, TPU (Esnek) ve PC. Diğer filamentlerin detaylı karşılaştırılmasını da bir tablo halinde sizinle paylaşyoruz. Makalemizin devamında filamentleri daha detaylı inceleyeceğiz ve üretmek istediğiniz modelleri hangi filament ile üretmeniz daha mantıklı olur karar vermenizde size yardımcı olacağız.

Dayanıklı ve basımı kolay PETG filamentleri, en çok kullanılan filament kategorisinde yer almaya adaydır. Bu ayrıntılı yazımız sayesinde, filamentin dikkat çekici özelliklerini nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili birkaç ipucu ve püf noktası edineceksiniz.

Eklemeli imalat (Additive Manufacturing) olarak tanımlanan üretim metodu, üretilmek istenen parçanın CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) modelinin sisteme tanımlanması ile malzemelerin birleştirilmesi ya da kademe kademe eklenmesi ile gerçekleştirilir. Katmanlı üretim denildiğinde akla RP (Rapid Prototyping - Hızlı Prototipleme) ve RM (Rapid Manufacturing - Hızlı Üretim) gelir. Bu üretim metotlarında amaç hızlı bir şekilde teslim edilmesi planlanan parçaların üretimi ve geometrisine dair bilgi edinecek bir prototip hazırlamaktır.  Bu sayede eklemeli imalatta üretim zorluğu ile karşılaşılan parçaların RP ve RM metotlarıyla üretimi sağlanmaktadır. Günümüzde biyomedikal, havacılık, otomotiv, inşaat, mimarlık, eğitim ve moda gibi birçok sektörde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Raft ile 3D Bask Sırasında Daha İyi Sonuçlar Alın!

Raft, parçanızın altına basılan ve parçanın yatağa daha iyi tutunmasına yardımcı olan geniş ve düz bir yüzeye sahip yapıdır. Bir model basılırken zaman zaman parçanın yatakla olan temas alanının az olmasından veya kullanılan filamentin özelliğinden dolayı (örneğin ABS filamentlerinde) yatağa yapışma sorunları yaşanabilmektedir. Dilimleme (slicer) programınızdaki “Raft” özelliği bu soruna iyi bir çözüm olabilir. Raft ile ilgili bu yazıda verdiğimiz ip uçları sayesinde, destek malzemesi gerektiren ve çok sayıda küçük temas noktasına sahip parçaları en ideal şekilde basabilirsiniz.

Naylon filament ile profesyonel 3D baskıları nasıl alabileceğinizi bu yazımızda anlattık. 3D yazıcı sahibi olan herkes PLA ve ABS konusunda bilgi sahibidir. Ancak Naylon’un, PLA ve ABS'ye göre daha güçlü ve daha dayanıklı alternatif bir malzeme olduğunu biliyor muydunuz?

3D modelleme, tasarım programları ile üç boyutlu objenizin bilgisayar ortamında matematiksel olarak temsil edilmesidir. Modellemede, satın aldığınız üç boyutlu yazıcımızda basım yapmak veya bizlerden 3D baskı hizmeti almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. "3D modelleri hazır olarak nereden bulabilirim?", "Kendi tasarımlarımı nasıl hayata geçirebilirim?", "3D yazıcımda modellerimi sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde nasıl üretebilirim?" gibi sorularınızı cevapladığımız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Filament Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bu sayfadaki bilgiler FDM 3D yazıcı kullanıcıları için temel filament alımı ve kullanımı bilgilerini içermektedir. Buradaki detaylı bilgiler, üretmek istediğiniz modellerinizin amaçlarına en uygun filamenti seçmenize yardımcı olması amacıyla yazılmıştır. Bu yazımızda sizler için 3D yazıcı filament çeşitleri, filament çapı, filament formülasyonu, dayanıklılık, 3D yazıcı özellikleri gibi, fılament alırken fiyata ek olarak göz önünde bulundurulması gereken birçok faktörü inceledik.

Bronz dolgulu filament, gerçek bronz tozları ile üretilmiş ve dekoratif 3D baskılı parçalar için eşsiz bir görünüm ve his sunmaktadır. Bronz filament, masaüstü FDM 3D yazıcılar için dikkat çekici yeni bir filamenttir. Gerçek bronz tozları ve PLA ile karıştırılan filament, basılan parçalara eşsiz bir görünüm ve ağırlık sunar. Yazımızdaki ipuçlara göz atarsanız, gerçek bronz görünümlü ve benzeri parlaklığa sahip pürüzsüz parçalara siz de sahip olabilirsiniz.

Açık kaynak (ücretsiz) veya lisanslı CAD programlarında tasarladığınız bir modeli üç boyutlu yazıcınızda üretebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. 3D yazıcılar, istediğiniz hemen hemen her modeli gerçeğe yakın bir şekilde üretmek için geliştirilmiştir. Ancak bu gerçeklik; yapılan tasarıma, kullanılan malzemeye bağlıdır ve üretim için girilen detaylı ayarlar ile mümkündür. Bu konulardaki detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

ABS veya diğer adıyla Acrylonitrile Butadiene Styrene yaygın bir termoplastiktir. Genellikle endüstride enjeksiyon kalıplama için sıkça kullanılır ve legolar, aletler, spor malzemeleri vb. ekipmanlar da üretilmektedir. ABS filament, günümüzde 3D baskıda kullanılan en yaygın malzemelerden biridir. Bu yazıda, FDM 3D yazıcılarda güçlü ve ısıya dayanıklı parçalar üretmek isteyenlere ABS ile üretim rehberimizi hazırladık. 

Suda çözünebilir destek malzemesini başarılı bir şekilde basmak için temel adımları ve kompleks iki ekstrüzyonlu üretimin parçalar için neden gerekli olduğunu bu yazımızda inceliyoruz. PVA filament, çift kafalı (ekstrüzyonlu) 3D yazıcılarda karmaşık parçaların üretimi için kritik bir malzemedir. Bu filamenti henüz kullanmadığsanız, bu yazımızdan sonra ihtiyaç duyabilirsiniz. Burada verdiğimiz ipuçları ve püf noktaları sayesinde PVA filament ile başarılı üretimler yapabileceksiniz.

3D yazıcı öğrenim çağındaki, meraklı ve hayal gücü sınırsız çocuklarımız için fikirlerini sonuca dönüştürmeye yarayan bir araçtır. 3D yazıcılar okullara girdikten sonra öğrencilerin fiziksel, zihinsel, mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamaktadır. 3 boyutlu görseller sayesinde, öğrenciler tarafından anlaşılması güç olan konuların anlatılması kolaylaşır. Örneğin, ders esnasında tahtaya çizilen herhangi bir nesne o an 3D yazıcılara gönderilebilmektedir. Eğitim kurumlarında kurulmaya başlanan 3D Printer; birçok Tasarım&Teknoloji dersinde ve Maker Kulüpleri'nde kullanılmaya başlanmıştır. Bu yazımızda sizler için 3 boyutlu yazıcıların eğitime, öğretime ve çocuk gelişimine katkısını inceledik.

3D Printer Filamentlerini Saklama Koşulları

Havadaki nemin 3D Printer filamentlerinizi ve 3D baskılarınızı etkilediğini biliyor muydunuz? Filamentlerinizin nemden nasıl etkilendiğini bu yazımızda öğreneceksiniz. FDM 3D Printer için kullanılan termoplastikler dahil tüm plastikler polimerdir. Polimer bilimi geniş ve karmaşık bir alandır, ancak bir polimerin ne olduğunu anlamak oldukça kolaydır. Polimer, çok sayıda yinelenen monomerden oluşan bir malzemedir. Bu terimler yerine PVC dersek size daha tanıdık geleceğine eminiz.

Günümüzde 3B yazıcılar, rekabetçi fiyatlar, düşük bakım ve çok sayıda özellik ile son kullanıcı tarafından daha erişilebilir hale geldi. Bununla birlikte, yeni yazıcı modellerinin hemen hemen her yıl piyasaya sürülmesiyle, pazarda devasa bir 3B yazıcı çeşitliliği bulunmakta. Yakın gelecekte, evde bir 3D yazıcıya sahip olmak, bir televizyona veya bir bilgisayara sahip olmak kadar yaygın olacak. Ancak, akla birçok soru geliyor; ihtiyaçlarınıza uygun 3B yazıcıyı nasıl seçeceksiniz?

Bu yazımızda sizlere "filament nedir?" sorusunun cevabını vermekle birlikte üç boyutlu yazıcılarda filament çeşitlerini ve bunların özelliklerini tanıtıyoruz. Evlerden ofislere, sınıflardan atölyelere kadar birçok yerde kullanılan FDM (Fused Deposition Modeling-Katmanlı Üretim) teknolojisine sahip 3D yazıcılar popülerliğini gün geçtikçe arttırmaktadır. FDM teknolojisinde üç boyutlu yazıcının çalışma prensibi oldukça basittir. Nozzle adı verilen uçta plastik eritilerek dökülür ve tıpkı bir bina inşa eder gibi obje katman katman oluşturulur. Bu malzemeleri üç boyutlu yazıcı için kullanmak üzere filament olarak bulabilirsiniz.

PLA veya diğer adıyla Polylactic Acid, mısır nişastası ve şeker kamışından üretilen organik bir biyopolimer ve termoplastiktir. Bu nedenle, insan sağlığına zararlı değildir. ABS ile kıyaslandığında daha parlak bir görüntüye sahiptir. 3D yazıcı dışında; bazı paketleme malzemeler, streç film, plastik kaplar ve plastik su şişelerinde de bulunmaktadır. PLA filament, günümüzde 3D baskıda kullanılan en yaygın malzemelerden biridir. Bu yazıda, FDM 3D yazıcılarda kaliteli ve dayanıklı parçalar üretmek isteyenlere PLA ile üretim rehberimizi hazırladık.